Geliştir

Mutluluğunu Paylaşın! Uzaktan Çalışanlara Doğum Günü Kutlama Önerileri

Uzaktan Çalışma Modelinde Doğum Günü Kutlamaları Neden Önemlidir?

Haftanın belirli günlerinde ya da tamamında iş akışına evden dâhil olmak, çalışanların kendilerini yalnız hissetmelerine neden olabilir. Doğum günü gibi özel bir tarihte yalnız olmak ise soyutlanmış hisseden bireyleri daha derin biçimde etkileyebilir. Çalışanlar hayattaki hedeflerini sorgulayabilir ve gelecek planlarını daha farklı şekillendirme hevesine kapılabilir. Oysa böyle özel günlerde çalışanlara yeterli özeni ve ilgiyi göstermek, kendilerini değerli hissetmelerini sağlar. Titizlikle organize edilen samimi bir doğum günü kutlaması, çalışanların şirket ve ekip hakkındaki düşüncelerini kalıcı olarak pozitif yönde etkiler.

Hibrit ya da uzaktan çalışan ekip üyeleri için doğum günü programı oluşturmak şirket için şu faydaları sağlar:

 • Çalışanların mutluluğu ve verimliliği artar,
 • İşe ve şirkete bağlılığın artması ile çalışan devir hızı düşer,
 • Ekip üyeleri arasında iletişim, iş birliği ve takım çalışması gelişir,
 • Esnek çalışma düzeninde özel günlere yer açmak, iş yaşam dengesi sağlamayı kolaylaştırır.

Doğum Günü Programı Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Geleneksel ofis düzeninde herhangi bir program yapmaksızın kutlamalar düzenlemek mümkün olabilir. Hibrit ofislerde ise farklı lokasyonlardan hatta farklı saat dilimlerinden çalışanlar bulunur. Kurumsal bir yapıdan söz edebilmek için tüm çalışanların aynı doğum günü programından ve haklardan faydalanabilmesi gerekir.

Doğum günü kutlamalarının aşağıdaki kriterleri sağlaması önem taşır:

 • Adil: Tüm çalışanların doğum günlerinin aynı yöntemle kutlanması ve yöneticilerin çalışan doğum günlerine eşit oranda katılım göstermesi; şirketteki adalet, eşitlik ve güven ortamını pekiştirir. Doğum günü hatırlatmalarını kullanmak ve hediye çeki, tatil gibi armağanları prosedürler hâlinde takip etmek olası hataların önüne geçer.
 • Kişiye Özel: Doğum günü hatırlatmaları otomatik olsa da kutlama içeriklerinin kişiye özel hazırlanması gerekir. Çalışanın yıl boyunca içinde yer aldığı önemli projeleri belirtip ona takdir ve teşekkür sunmak için doğum günü iyi bir fırsat olabilir. Çalışanın ekip tarafından sevilen özelliklerinden bahsetmek ya da onunla ilgili gülümseten bir anı paylaşmak, kutlama sırasında sinerji yaratmayı kolaylaştırır.
 • Sağduyulu: Sağlık problemleri gibi çeşitli nedenlerle doğum gününün toplu hâlde kutlanmasını istemeyen çalışanlar olabilir. Bu gibi durumlarda anlayışlı olmak, gerekli notları almak, gerekirse eğlenceli ritüelleri doğum günü programından çıkarmak gibi yeni düzenlemeler yapmak gerekebilir. Ayrıca yaş ve doğum yılı gibi çalışana ait özel bilgiler, herkesin erişebileceği kutlama notlarında paylaşılmamalıdır.

Uzaktan Çalışanlar İçin Doğum Günü Kutlama Önerileri

Uzaktan çalışma modelinde doğum günü kutlaması organize ederken aşağıdaki önerilerden faydalanılabilir:

 • Kutlama Videosu Hazırlamak: Tüm ekip üyelerinin çektiği kısa videoları birleştirerek kişiye özel bir kutlama videosu hazırlamak hem çalışan bağlılığını artırır hem takım ruhunu güçlendirir. 
 • Kişiye Özel Hediye Kutusu Kargolamak: Doğum gününde sevdiği kahve çeşidini ya da ilgi duyduğu hobi setini çalışana ulaştırmak, uzak mesafeleri yakınlaştırabilir. Hediye kutusu için özenle seçilen parçalar, çalışana yakından tanındığını ve değer gördüğünü hissettirir.
 • Doğum Günü İzni Kullanmaya Teşvik Etmek: Yıllık izin hakkından düşülmeyen ilave bir günü çalışana hediye etmek, iş yaşam dengesini destekler. İş yoğunluğu da olsa doğum günü izninin vaktinde kullanılması teşvik edilmelidir.
 • İndirim, Hediye Çeki ya da Tatil Hediye Etmek: Doğum günü programı oluştururken çalışan katılımlı bir panel oluşturmak, işveren açısından hediye seçimini kolaylaştırır. Çalışanın ailece gittiği restoran ya da tercih ettiği tatil beldesinde indirim hediye etmek, çalışan memnuniyetini artırabilir. Elektronik, tekstil gibi farklı ürün gruplarını içeren e-ticaret sitelerinden hediye çeki armağan etmek de çalışanın ihtiyaçlarına uygun bir alışveriş yapmasını sağlar.
 • Sanal Bir Kutlama Organize Etmek: Özel bir çalma listesi, doğum günü temalı arka fonlar ve doğum günü pastasının paket teslimi eşliğinde sanal bir kutlama organize etmek; kalabalık bir ofis kutlaması ile aynı etkiyi yaratabilir. Doğru planlama ile tüm ekip üyelerinin eksiksiz katılımını sağlamak, birliktelik açısından önem taşır. Kutlama sürecine hazine avı gibi kısa bir online oyun ya da yarışma yerleştirmekse hem kutlamanın daha eğlenceli geçmesini sağlar hem ekip ruhunu güçlendirmeye yardımcı olur.
 • Sosyal Bir Etkinlik Düzenlemek: Uzaktan çalışma modelinde aynı şehirde yaşayan çalışanların akşam yemeği ya da kahvaltıda bir araya gelmesi, moral ve motivasyonu artırır. Bunun için doğum günü kutlamalarını da içeren bir takvim oluşturulabilir. Şehir dışındaki çalışanları da dâhil ederek yılın belirli dönemlerinde bir araya gelmek ve yakınlaşan doğum günlerini topluca kutlamak değerlendirilebilir.

Çalışanlarınızı en özel günlerinde hatırlamak ve mutlu etmek; pozitif, verimli bir iş ortamı yaratmanızı kolaylaştırır. Yılın her günü çalışanlarınızla kesintisiz iletişim kurmak, onlara eğitim ve gelişim olanakları sunmak için ise yapay zekâ tabanlı LMS’mizden faydalanabilirsiniz. LMS üzerinden oyunlaştırılmış ya da modüler eğitimler düzenleyebilir, çalışanlarınızın farklı uzmanlık alanlarındaki gelişimlerini takip edebilir ve gün gün raporlayabilirsiniz.